Pihtiputaan soveltavaa liikuntaa (erityisliikuntaa) järjestävät tahot ja yhteystiedot

Viitaseudun opisto: 
- liikunnanopettaja Anne Kivivuori p. 040 7144 490 / anne.kivivuori(at)viitasaari.fi
- rehtori Mikko Saikkonen p. 044 4597 359 / mikko.saikkonen(at)viitasaari.fi

Vapaa-aikatoimi:
- vapaa-aikatoimen koordinaattori Kati Laine-Rissanen p. 040 7143 888 / kati.laine-rissanen(at)pihtipudas.fi

Terveystoimi:
- Sari Nurmivaara, vastaanottopalvelujohtaja p. 044 4597 262 / sari.nurmivaara(at)pihtipudas.fi 
- Henna Nevala, fysioterapeutti (lapset ja nuoret, ikääntyvät) p. 040 8600 161 / henna.nevala(at)pihtipudas.fi
- Asta Kuntsi, fysioterapeutti (neurologiset, ikääntyvät) p. 040 8600 162 / asta.kuntsi(at)pihtipudas.fi
- Tarja Kauppinen, kuntohoitaja (ikääntyvät) p. 044 4596 718 / tarja.kauppinen(at)pihtipudas.fi
- Maiju Arkko, fysioterapeutti (vuodeosasto) p. 040 5741 457 / maiju-arkko(at)pihtipudas.fi

Päivätoiminta:
- Riitta Höykinpuro, päivätoimintojen ohjaaja p. 040 8600 799 / riitta.hoykinpuro(at)pihtipudas.fi
- Leena Hämäläinen, hoitaja päiväkeskus p. 040 6612 147

Vammaispalvelut:
- Saila Kainulainen, vammaispalvelujohtaja p. 044 4597 399 / saila.kainulainen(at)viitasaari.fi

Tekninen toimi (tilat):
- Ari Kahilainen, yhdyskuntatekniikan päällikkö p. 044 4596 810 / ari.kahilainen(at)pihtipudas.fi

Neuvostot:
- Vammaisneuvosto: Taina Kangasluoma, puheenjohtaja p. 050 4325 164 / taina.kangasluoma(at)pihtipudas.fi ja Karri Paananen, sihteeri p. 044 7191 811 / karri.paananen(at)pihtipudas.fi
- Vanhusneuvosto: Juhani Krook, puheenjohtaja p. 0400 691 003, Sari Nurmivaara, sihteeri p. p. 044 4597 262 / sari.nurmivaara(at)pihtipudas.fi

Yksityiset toimijat (erityisliikkujien yksilöterapiat Kelan ja terveyskeskuksen kautta sekä yksilölliset ohjaukset ja kuntosaliohjelmat):
- Fysioterapia- ja lääkärikeskus Täsmähoito Oy p. 0400 570 553 ja 0400 578 370/ pihtipudas(at)tasmahoito.fi
- Fysikaalinen hoitolaitos Kunnon Syke Oy p. 0400 406 370/ jari.pekkanen(at)kunnonsyke.fi
- Fysioterapia Keijo Paavola p. 014 562 196/ kekepaavola(at)netti.fi
- Erikoislääkintävoimistelija Jouni Varis p. 040 8394 183/ elv.jouni.varis(at)gmail.com

Seuratoiminta:

Paikalliset urheiluseurat järjestävät monipuolista liikunnallista toimintaa, johon erityistä tukea tarvitsevat lapset ja nuoret voivat osallistua (hiihto, yleisurheilu, salibandy). Jos haluat lapsen mukaan toimintaan, ota yhteyttä ensin vastuuhenkilöihin ja neuvotelkaa yhdessä lapsen mukaantulosta.

- Pihtiputaan Tuisku: Teijo Haapapuro p. 040 5148 186 / teijo.haapapuro(at)gmail.com (yleisurheilu) ja Martti Kuha p. 0400 646 266 / kello-mara(at)luukku.com (hiihto)
- Muurasjärven Murto: Jukka Turpeinen p. 050 5481 387 / jukka.turp(at)gmail.com
- Pudis ry: Tero Kemppainen p. 045 2700 385 / terotapio2(at)luukku.com (jääkiekko, jalkapallo, salibandy, pesäpallo, jousiammunta)
- Alvajärven Ryhti: Kaisa Pärnänen p. 040 7486 462 / raimojakaisaparnanen(at)gmail.com

Paikkakunnalta löytyy lukuisia kansanterveys, - potilas- ja eläkejärjestöjä, jotka järjestävät ohjattua toimintaa

Muu toiminta:

Erityisliikunnan moniammatillinen työryhmä perustettu vuonna 2017. Työryhmän jäsenet: Jorma Rihto, Kati-Laine Rissanen, Mikko Saikkonen, Anne Kivivuori, Taito Tammelin, Sari Nurmivaara, Saila Kainulainen ja Jukka Rauhala.

Pihtipudas on mukana Voimaa vanhuuteen -hankkeessa mentorointikuntana v. 2016-2019. Kansallisen Voimaa vanhuuteen – iäkkäiden terveysliikuntaohjelman päämääränä on edistää kotona asuvien, toimintakyvyltään jossain määrin heikentyneiden ikäihmisten itsenäistä selviytymistä ja elämänlaatua terveysliikunnan avulla. Voimaa vanhuuteen -työllä edistetään iäkkäiden kuntalaisten terveyttä ja toimintakykyä sekä vahvistetaan heidän yhdenvertaisia osallistumismahdollisuuksiaan. Hanketta tehdään yhteistyössä terveystoimen, vapaa-aikatoimen, päivätoiminnan ja Viitaseudun opiston kanssa.
Ota yhteyttä näihin tahoihin kysyäksesi lisää.

Lisää tietoa erityisliikkumisesta saat Maliken, SOLIAN ja Suomen Vammaisurheilu- ja liikunta VAU ry:n verkkosivuilta.