Viitasaaren soveltavaa liikuntaa (erityisliikuntaa) järjestävät tahot ja yhteystiedot

Viitaseudun opisto: 
- liikunnanopettaja Anne Kivivuori p. 040 7144 490 / anne.kivivuori(at)viitasaari.fi
- rehtori Mikko Saikkonen p. 044 4597 359 / mikko.saikkonen(at)viitasaari.fi

Vapaa-aikatoimi:
- vapaa-aikatoimen johtaja Jorma Rihto p. 044 4597 570 / jorma.rihto(at)viitasaari.fi

Uimahalli Simmari:
- esimies Taito Tammelin p. 044 4597 551 / taito.tammelin(at)viitasaari.fi
- lasten ja aikuisten erityisuintia koordinoiva uimaopettaja Kaisa Uusitalo
p. 044 4597 553 / viitasaaren.uimavalvojat(at)viitasaari.fi

Terveyskeskus:
- Sari Nurmivaara, vastaanottopalvelujohtaja p. 044 4597 262 / sari.nurmivaara(at)pihtipudas.fi
- Tarja Lehtinen, fysioterapeutti (ikääntyvät ja erityisliikkujat) p. 044 4597 623 / tarja.lehtinen(at)viitasaari.fi
- Heli Niskanen, fysioterapeutti (lapset ja nuoret) p. 040 6690 628 / heli.niskanen(at)pihtipudas.fi
- Asta Kuntsi, fysioterapeutti (ikääntyvät ja erityisliikkujat) p. 040 8600 162 / asta.kuntsi(at)pihtipudas.fi
- Teija Paananen, kuntohoitaja (Wiitalinnan asukkaat, ikääntyvät ja erityisliikkujat) p. 044 4597 238 / teija.paananen(at)viitasaari.fi
- Merja Kumpulainen, kuntohoitaja (Wiitalinnan asukkaat, ikääntyvät ja erityisliikkujat) p. 044 4597 434 / merja.kumpulainen(at)viitasaari.fi
- Jaana Hytönen, fysioterapeutti (sairaalan vuodeosasto)

Kotihoito:
- Leena Hiipakka, fysioterapeutti p. 040 6213 526 / leena.hiipakka(at)viitasaari.fi
- Meeri Hilpinen, toimintaterapeutti p. 040 6532 258 /meeri.hilpinen(at)viitasaari.fi

Vammaispalvelut:
- Saila Kainulainen, vammaispalvelujohtaja p. 044 4597 399 / saila.kainulainen(at)viitasaari.fi

Tekninen toimi (tilat):
- Jukka Rauhala, maanrakennusmestari p. 044 4597 328 / jukka.rauhala(at)viitasaari.fi

Neuvostot:
- Vammaisneuvosto: Puheenjohtaja Birgitta Paanila p. 044 3084 193 ja varapuheenjohtaja Merja Uusi-Maahi p. 0400 772 712 / merja.u-m(at)pp.inet.fi (SOLIA –vertaisohjaaja)
- Vanhusneuvosto: Puheenjohtaja Arvo Pietiläinen p. 0400 347 324

Yksityiset toimijat:

- Fysioterapia- ja lääkärikeskus Täsmähoito Oy (erityisliikkujien yksilöterapiat Kelan ja terveyskeskuksen kautta sekä yksilölliset ohjaukset ja kuntosaliohjelmat) p. 014 570 666 / viitasaari(at)tasmahoito.fi
- Fysikaalinen hoitolaitos Kunnon Syke Oy (erityisliikkujien yksilöterapiat Kelan ja terveyskeskuksen kautta sekä yksilölliset ohjaukset ja kuntosaliohjelmat ) p. 0400 406 370 / jari.pekkanen(at)kunnonsyke.fi

- Keilahallilta löytyy kevyt kahvapallo ja vierityskouru sekä mahdollisuus laitoihin, jota erityisliikkujat voivat hyödyntää. Keilahalli p. 0400 322 466 / myynti(at)keilis.fi ja Juhani Saraste (keilaajaohjaaja) p. 0400 438 000 / juhani.saraste(at)pp.inet.fi

Seuratoiminta:

- Viitasaaren Viesti järjestää monipuolista liikunnallista toimintaa, johon erityistä tukea tarvitsevat lapset ja nuoret voivat osallistua (hiihto, yleisurheilu, salibandy). Jos haluat lapsen mukaan toimintaan, ota yhteyttä ensin vastuuhenkilöihin ja neuvotelkaa yhdessä lapsen mukaantulosta.
- hiihto, suunnistus (Viisu): Enna Huuskonen p. 040 7500 245 / enna.huuskonen(at)tasmahoito.fi
- yleisurheilu: Anne Kivivuori p. 040 7144 490 / anne.kivivuori(at)viitasaari.fi
- salibandy (viesti ja seurakunta): Heimo Tuukkanen p. 040 5568 137 / heimo(at)rivakka.net
- Rinnejaosto koordinoi erityistä tukea tarvitsevien laskettelua ja jaostolta löytyy lasketteluun soveltuva kelkka. Yhteyshenkilö Harri Helle p. 050 3108 085 / harri.helle(at)viitasaari.fi

- Paikkakunnalta löytyy lukuisia kansanterveys-, potilas- ja eläkejärjestöjä, jotka järjestävät ohjattua toimintaa

Muu toiminta:

Erityisliikunnan moniammatillinen työryhmä perustettu vuonna 2017. Työryhmän jäsenet: Jorma Rihto, Kati-Laine Rissanen, Mikko Saikkonen, Anne Kivivuori, Taito Tammelin, Sari Nurmivaara, Saila Kainulainen ja Jukka Rauhala.

Viitasaari on mukana Voimaa vanhuuteen -kärkihankkeessa vuosina 2017- 2018. Kansallisen Voimaa vanhuuteen – iäkkäiden terveysliikuntaohjelman päämääränä on edistää kotona asuvien, toimintakyvyltään jossain määrin heikentyneiden ikäihmisten itsenäistä selviytymistä ja elämänlaatua terveysliikunnan avulla. Voimaa vanhuuteen -työllä edistetään iäkkäiden kuntalaisten terveyttä ja toimintakykyä sekä vahvistetaan heidän yhdenvertaisia osallistumismahdollisuuksiaan. Hanketta tehdään yhteistyössä terveystoimen, vapaa-aikatoimen, kotihoidon ja Viitaseudun opiston kanssa.
Ota yhteyttä näihin tahoihin kysyäksesi lisää.

Lisää tietoa erityisliikkumisesta saat Maliken, SOLIAN ja Suomen Vammaisurheilu- ja liikunta VAU ry:n verkkosivuilta.